Boards and Committees

Northern Sunrise County is part of numerous boards and committees in the region. Boards and committees that the County is a part of are encouraged to submit their meeting minutes.  If you are looking for the minutes of a specific board or committee, please click on the following search link:
https://northernsunrise.civicweb.net/Portal/VirtualLibrary.aspx



 NORTHERN SUNRISE COUNTY BOARDS & COMMITTEES
April 25, 2017


 
AAMDC NORTHERN ZONE REP (FCM) Carolyn Kolebaba (elected at zone mtg)
   
ABORIGINAL INTERAGENCY COMMITTEE Garrett Tomlinson
Alternate: Dan Boisvert
   
AGRICULTURAL SERVICE BOARD Doug Dallyn (Chair)
  Carolyn Kolebaba (Vice Chair)
Alternate: Dan Boisvert
Members at Large: Kristy Belzile
  Bryan Gacek
  Harry Krawchuk
  Simon Lavoie
  Kyle Petluk
   
AGRICULTURAL WEED & PEST NOTICE APPEAL BOARD  
  Gwenda Fortin
  Peter Gunning
  Tony Saunders
  Denis Simoneau
   
ALBERTA CARE Dan Boisvert
Alternate: Doug Dallyn
   
PEACE VALLEY SNOW RIDERS: Dan Boisvert
Alternate: Norm Duval
   
CECIL THOMPSON (CT) PARK PLANNING COMMITTEE: Carolyn Kolebaba
  Marie Dyck
  Dan Boisvert
   
COMMUNICATIONS COMMITTEE All Council Members and Appropriate Staff
   
DAISHOWA PUBLIC ADVISORY COMMITTEE Doug Dallyn
Alternate: Norm Duval
   
DISASTER SERVICES Council Members represent Disaster Services
   
EAST PEACE WATER CO-OP Dan Boisvert
Alternate: Doug Dallyn
   
ECONOMIC-TOURISM DEVELOPMENT COMMITTEE Garrett Tomlinson
Alternate: Norm Duval
Members at Large: Francois Allard
  Wendy Goulet
  Jelte Groen
  Ray Pearson
  Sylvianne Riczu
  Claude Rodrigue
   
FAMILY & COMMUNITY SUPPORT SERVICES Marie Dyck
Alternate: Garrett Tomlinson
Members at Large: Ethyl Velie (Harmon Valley/Reno)
  Gwenda Fortin (St. Isidore)
  Wendy Goulet (Three Creeks/Wesley Creek)
  Tamara Belzile (Marie Reine/Judah)
  Gaylene Whitehead (Cadotte Lake)
  Eve Callioux (Little Buffalo)
   
FOREST MANAGEMENT ADVISORY COMMITTEE Marie Dyck
Alternate: Norm Duval
   
HEART RIVER HOUSING FOUNDATION Marie Dyck
Alternate: Dan Boisvert
   
INTER-MUNICIPAL COST SHARING CONTRIBUTION AGREEMENT Reeve - Garrett Tomlinson
  Deputy Reeve  - Carolyn Kolebaba
  CAO
   
MACKENZIE MUNICIPAL SERVICES AGENCY Garrett Tomlinson
Alternate: Carolyn Kolebaba
   
MIGHTY PEACE TOURIST ASSOCIATION Norm Duval
Alternate: Marie Dyck
   
   
MUNICIPAL PLANNING COMMISSION Garrett Tomlinson
Alternate: Dan Boisvert
Members at Large: Dwight Gladue
  John Gunning
  Sharon Low
  Sylvianne Riczu
  Tony Saunders
  Lyn Yaniuk
   
NAMPA & DISTRICT AGRICULTURAL SOCIETY Garrett Tomlinson
Alternate: Dan Boisvert
   
NAMPA MUNICIPAL LIBRARY BOARD Marie Dyck
  Dan Boisvert
   
NEW water Ltd. Carolyn Kolebaba (PROXY)
  Garrett Tomlinson (Alternate PROXY)
  Doug Dallyn
   
NORTHERN LAKES COMMUNITY EDUCATION COMMITTEE Marie Dyck
Alternate: Norm Duval
   
NORTHERN TRANSPORTATION ADVISORY BUREAU Carolyn Kolebaba
  Marie Dyck
   
NSC ADMINISTRATION BUILDING PLANNING COMMITTEE Carolyn Kolebaba
  Marie Dyck
  Garrett Tomlinson
Staff: CAO
   
   
NSC RURAL CRIMEWATCH COMMITTEE Dan Boisvert
Alternate: Marie Dyck
   
NORTH PEACE HOUSING FOUNDATION Doug Dallyn
Alternate: Norm Duval
   
PEACE LIBRARY SYSTEM Carolyn Kolebaba
Alternate: Marie Dyck
   
PEACE REGIONAL AIR MONITORING PARTNERSHIP Garrett Tomlinson
   
PEACE REGIONAL MEDICAL CLINIC PLANNING COMMITTEE Carolyn Kolebaba (Chair)
  Marie Dyck
Alternate: Garrett Tomlinson
   
PEACE REGION MUTUAL AID Reeve - Garrett Tomlinson
Alternate: Deputy Reeve  - Carolyn Kolebaba
   
PEACE REGIONAL WASTE MANAGEMENT COMPANY Doug Dallyn (PROXY)
  Garrett Tomlinson (Alternate PROXY)
  Dan Boisvert
   
PEACE RIVER CHILD CARE ASSOCIATON  Marie Dyck 
Alternate: Dan Boisvert
   
PEACE RIVER & DISTRICT CHAMBER OF COMMERCE Marie Dyck - elected
   
PEACE RIVER INTER-MUNICIPAL DEVELOPMENT PLAN Reeve - Garrett Tomlinson
  Deputy Reeve - Carolyn Kolebaba
   
PEACE RIVER REGIONAL AIRPORT COMMITTEE Carolyn Kolebaba
Alternate: Garrett Tomlinson
   
PEACE RIVER & DISTRICT COMMUNITY HEALTH  FOUNDATION Doug Dallyn
Alternate: Norm Duval
   
PEACE REGIONAL ECONOMIC DEVELOPMENT ALLIANCE Carolyn Kolebaba
Alternate: Doug Dallyn
   
PEACE REGIONAL HEALTHCARE ATTRACTION AND RETENTION COMMITTEE Dan Boisvert
Alternate: Carolyn Kolebaba
   
PEACE RIVER REGIONAL WOMEN'S SHELTER SOCIETY Marie Dyck
Alternate: Norm Duval
   
RCMP COMMUNITY ADVISORY COMMITTEE Norm Duval
Alternate: Dan Boisvert
   
PEACE VALLEY SNOW RIDERS Dan Boisvert
Alternate: Norm Duval
   
REGIONAL ASSESSMENT REVIEW BOARD Carolyn Kolebaba
  Marie Dyck
   
REGIONAL RECREATION COMMITTEE Norm Duval
  Carolyn Kolebaba
   
SMOKY RIVER APPLIED RESEARCH AND DEMONSTRATION ASSOCIATION (SARDA) Doug Dallyn
Alternate: Norm Duval
   
   
SUBDIVISION and DEVELOPMENT APPEAL  BOARD Carolyn Kolebaba
Alternate: Marie Dyck
Members at Large: Kristy Belzile
   
  Reid Glenn
  Jelte Groen
  Peter Gunning
  Harry Krawchuk
   
VETERINARY SERVICES INCORPORATED (VSI) Doug Dallyn
Alternate: Dan Boisvert
   
WATERSHED ADVISORY COMMITTEE Norm Duval
Alternate: Marie Dyck
Memebrs at Large: Wendy Goulet
  Harry Krawchuk
  Tony Saunders
  Terry Skwarik
  Lyn Yaniuk
   
WATER NORTH COALITION Dan Boisvert
Alternate: Marie Dyck
   
Reeve & CAO - Ex-Officio member of all Committees